יש שיטות שונות של טיפולים במיכשור קבוע. במאת השנים האחרונות, הרבה מובילים בעולם האורתודונטיה ראו לנכון להמציא שיטות שונות. בדרך כלל צורת הסמכים (הקוביות) שונים. יוצא מזה שלכל שיטה יש פילוסופית טיפול שונה. כל שיטה משתדלת לעשות נפשות לעצמה כדי לקבל כמה שאפשר יותר עוסקים בשיטה החדשה. מאחרי כל שיטה עומדים בתי חרושת והרבה כסף.

לכל שיטה יש מעלות וחסרונות. באוניברסיטאות אנחנו מנסים ללמד את השיטות הנפוצות והיעילות ביותר. כל בוגר בוחר לעצמו את השיטה איתה הוא מצליח ביותר. עם הופעת הפרסומים הרבים, הקורסים, הסדנאות וכיו'ב אנחנו מנסים גם דברים חדשים. אי אפשר להצביע על שיטה הכי טובה. עם כל השיטות מגיעים לתוצאות טובות. זה תלוי רק ובעיקר ברמה המקצועית של המומחה ובדיוק צורות העבודה של המטפלו.

בסירטון הבא תראו את תהליך הדבקת הסמכים (קוביות): לקוח מ You tube.

לכל שיטה יש מעלות וחסרונות. באוניברסיטאות אנחנו מנסים ללמד את השיטות הנפוצות והיעילות ביותר. כל בוגר בוחר לעצמו את השיטה איתה הוא מצליח ביותר. עם הופעת הפרסומים הרבים, הקורסים, הסדנאות וכיו'ב אנחנו מנסים גם דברים חדשים.

אי אפשר להצביע על שיטה הכי טובה. עם כל השיטות מגיעים לתוצאות טובות. זה תלוי רק ובעיקר ברמה המקצועית של המומחה ובדיוק צורות העבודה של המטפלו. לכל שיטה יש מעלות וחסרונות.

באוניברסיטאות אנחנו מנסים ללמד את השיטות הנפוצות והיעילות ביותר. כל בוגר בוחר לעצמו את השיטה איתה הוא מצליח ביותר. עם הופעת הפרסומים הרבים, הקורסים, הסדנאות וכיו'ב אנחנו מנסים גם דברים חדשים ולכן אי אפשר להצביע על שיטה הכי טובה. עם כל השיטות מגיעים לתוצאות טובות. זה תלוי רק ובעיקר ברמה המקצועית של המומחה ובדיוק צורות העבודה של המטפלו.

בתמונות למטה תראו את הקוביות המיוחדות שאנו משתמשים במרפאה שלנו. לשיטה זו קוראים: Tip Edge.
לסמכים האלה יש מעלות גדולות. אפשר לנווט כל שן בצורה אינדיווידואלית בשלושת כווני המרחב:

1. קדימה אחורה פנימה והחוצה,
2. לסיבוב
3. לתיקון ציר האורך של כל שן בנפרד.

כלומר אפשר להפעיל על כל שן כוחות שונים, בכוונים שונים, לזמן מוגדר, עד שאותה שן גומרת את תנועותיה. אפשר להמשיך להפעיל רק את השיניים האחרות שמקבלות נווט נוסף עד שגם הן מגיעות למקומן המדויק.

התמונות למטה מראות מצב ראשוני בו הניבים העליונים בקעו מחוץ לשורה, כל הצד הימני צר וגם החותכת הצדדית בסגר צלבי.

טיפולי יישור שיניים בירושלים - ד            טיפולי יישור שיניים בירושלים - ד
התמונות הבאות עם מיכשור קבוע. חוט מאד מיוחד הורכב והוצמד לכל סמך. החוט מפעיל כוחות יישור עם השפעת חום הגוף
טיפולי יישור שיניים בירושלים - ד        טיפולי יישור שיניים בירושלים - ד
בסופו של תהליך כל השיניים מסודרות יפה, וגם היחסים בין הלסתות הגיעו למצב טוב:
טיפולי יישור שיניים בירושלים - ד         

כאמור יש שיטות שונות בטיפולים במכשור קבוע. להלן סירטון על שיטה חדשה שנקראת 'שיטת דיימון'.

המעלה המוצהרת של השיטה הזו היא, שאין חיכוך בין הסמך לבין הקשת. בשיטה זו מתגאים שרוב הטיפולים מבוצעים ללא צורך בעקירת שניים קבועות זה אכן נכון כי בשיטה זו מרחיבים את הלסתות בצורה דרסטית מעבר למקומן היציב של הלסתות. לכן צריך אח'כ קיבוע ארוך מאד. ואכן הרבה פעמים הלסתות חוזרות ונהיות צרות יותר והצפיפות חוזרת.

מעלות אלה קימות גם בשיטה שאנו משתמשים במרפאה שלנו בשיטת ה 'טיפ אדג\". לכן לא עברנו לשיטה זו. בסירטון הבא מ'יו טיוב' (לא בוצע במרפאתנו) תוכלו להתרשם מסירטון הפירסומת שלהם:

במיכשור קבוע אפשר לנווט את השינים לכל כיוון רצוי. זאת בצורה טובה יותר מאשר בכל שיטה אחרת. כלומר, קדימה או אחורה, ימינה או שמאלה, בסיבוב לכל כוון רצוי, וגם, וזו המעלה הגדולה ביותר, אפשר לנווט את השורשים לכל כוון רצוי וכך לשנות את ציר האורך של השיניים. תנועות שורשים אלה חשובות בעיקר לאחר עקירת שיניים.

למיכשור קבוע הרבה מגרעות. ראשית, יש מפגע אסטטי חמור כשעל השיניים נראים הרבה מתכות. שנית, המיכשור הקבוע כולא הרבה שאריות אוכל. יש לעיתים שסיבים, זיפים של מברשת השיניים ועוד, נתפסים ובכלל אי אפשר להוציאם.

ההיגיינה וצחצוח השניים צריך להיות מאד יסודי ומקיף כל ערב, אחרת הנזקים גדולים מהתועלת. שלישית, לעיתים משתחררים חלקים שדוקרים, מגרים ופוצעים את הלשון, החניכיים ו\\או את השפתיים.

גם יש הגבלה בלעיסה ונגיסת דברים קשים שעלולים לשבור את המיכשור. או אז תנועת השיניים עלולה להיות לכוונים לא רצויים

בעיות במיכשור קבוע

המכשיר הקבוע לא כואב לא בהרכבה ולא אח'כ. לוקח יום יומיים להסתגל למכשיר, כמו לכל דבר חדש ולא מוכר שמרכיבים עלינו. גם למשקפים, לנעלים חדשות וכד\' קשה להסתגל בהתחלה.

הפה יותר רגיש ולכן ההסתגלות לגוף הזר לוקחת יותר זמן.  אח'כ המכשיר כבר לא מפריע בכלל. אבל אחרי הרכבת הקשתות, יש כמה ימים של רגישות ללחץ. כלומר בבליעת רוק, בלעיסה ובבליעה. או אז הלסתות נסגרות בלחץ.

בימים הראשונים בעיקר אחריהרכבת הקשתות הראשונות יש רגישות ללחץ. צריך בימים הראשונים לאכול דברים רכים. אחרי כמה ימים הרגישות עוברת. אם צריך להרכיב גומיות, צריך לדאוג שהן תהיינה רכות ולא תגרומנה לכאבים. למרות שהמכשור לא כואב חייבים לזכור כל ערב  שיש שם מכשיר בפה אותו צריך לצחצח באופן יסודי.

סיכום בעיות במיכשור קבוע ופתרונן תמצאו בסירטון הבא, שגם הוא שאוב מיו טיוב:

מהירות הטיפול במיכשור קבוע לא בהכרח מתקדם מהר יותר מאשר הטיפול בשיטות אחרות. בטיפול יש הרבה פקטורים ביולוגיים. כמו בכל שטחי הרפואה. זה לא מדע מדוייק כמו פיסיקה כימיה או כד\'. מהירות הטיפול תלויה בשיתוף פעולה, בתגובות של המערכות השונות במערכת הלעיסה. גם  תלוי ביעדים שהאורתודונט מציב לפניו. ככל שהמטפל יותר דייקן הטיפול לוקח יותר זמן. הבעיה שהמתרפא לא יכול לדעת כמה התוצאה הסופית מושלמת, או אולי המטפל 'עיגל פינות'.

יש לקויים שאפשר לפתור במיכשור פונקציונאלי הרבה יותר מהר מאשר במיכשור קבוע. לסיכום: תלוי מה הלקוי שצריך לפתור, והאם אכן מיכשור קבוע הוא המיכשור המועדף? ותלוי גם הרבה מאד במיומנות האורתודונט.

בתמונה למטה גם האגודה האורתודונטית בישראל ממליצה שכל ילד יובא בגיל 8-9 לבדיקה יסודית אצל אורתודונט מומחה.

בתמונה כאן למטה יש השוואה בין מכשור קבוע מתכתי רגיל (בצד ימין של התמונה הקטנה), לבין מכשור קבוע עם סמכים (קוביות) שקופים: בתמונה שבצד שמאל. את החוט האורתודונטי של הקשת רואים בכל מקרה גם עם סמכים שקופים. גם שיטה זו נהוגה במרפאה שלנו.

הדבר הכי חשוב בשיתוף הפעולה של כל פציינט הוא צחצוח טוב של השיניים החניכיים והמיכשור. אנחנו במרפאה מקפידים מאד על ההיגיינה הטובה בפיו של כל מתרפא. זה מתחיל המוטיבציה הקפית למה חשוב לצחצח שיניים.

כל פציינט מתבקש להביא לכל טיפול את מברשת השיניים שלו. הסייעת מתרגלת עם המתרפאים את דרך הצחצוח הנכון. וזה לא נשאר בצד התיאורתי בלבד. הילד מדגים את דרך הצחצוח שלו. הסייעת משפרת לו את התנועות עם הסברים מפורטים.

זה ממשיך בזה שהילד מדגים את מה שהוסבר לו. או אז הוא מתרגל את התהליך בבית. בטיפול הבא הוא שוב מדגים, שוב מקבל הדרכות לשיפורים. וכך לאחר 'קורס צחצוח' נשאר לפציינט 'רק' ליישם ערב ערב את מה שלמד. לצורך הדגמת נקיון טוב של מכשור קבוע תראו את הסירטון הבא שגם לקוח מ יו טיוב:


ב ע י ו ת   ב מ י כ ש ו ר   ק ב ו ע

המכשיר הקבוע לא כואב לא בהרכבה ולא אח'כ. לוקח יום יומיים להסתגל למכשיר, כמו לכל דבר חדש ולא מוכר שמרכיבים עלינו. גם למשקפים, לנעלים חדשות וכד\' קשה להסתגל בהתחלה.  הפה יותר רגיש ולכן ההסתגלות לגוף הזר לוקחת יותר זמן.

אח'כ המכשיר כבר לא מפריע בכלל. אבל אחרי הרכבת הקשתות, יש כמה ימים של רגישות ללחץ. כלומר בבליעת רוק, בלעיסה ובבליעה. או אז הלסתות נסגרות בלחץ. בימים הראשונים בעיקר אחריה רכבת הקשתות הראשונות יש רגישות ללחץ.

צריך בימים הראשונים לאכול דברים רכים. אחרי כמה ימים הרגישות עוברת. אם צריך להרכיב גומיות, צריך לדאוג שהן תהיינה רכות ולא תגרומנה לכאבים. למרות שהמכשור לא כואב חייבים לזכור כל ערב  שיש שם מכשיר בפה אותו צריך לצחצח באופן יסודי.

יש ומשתמשים בסמכים – קוביות שקופות. אמנם ההופעה עם פחות מתכות בפה, אך את הקשת רואים ולעיתים גם את הקשירות.
תמונה ימנית מכשור קבוע שקוף עם קשת לשונית. באמצע מבט מהחזית. בתמונה השמאלית: מכשור שקוף עם קשת חיכית:

   
בתמונות למעלה רואים עם איזה סגר פתוח התחיל הטיפול. אחרי טיפול מוצלח הגענו לסגר טוב וקשתות מתאימות:
      
בתשע השנים האחרונות, בכל המיקרים שיש חשיבות גדולה להופעה האסטטית, אנחנו ממליצים על קשתיות שקופות לגמרי. איתן לא רואים שום דבר, והאסטטיקה מושלמת. בסמכים השקופים רואים מיד שהאיש\\האשה בטיפול ליישור השיניים.

 

מעונינים לדעת עוד על מיכשור קבוע? נא חייגו 054-4875530 או מלאו את טופס צור הקשר