באורתודונטיה התפתחה השיטה רק בשנים האחרונות. זו ה'מילה האחרונה' בהתפתחות האורתודונטיה החדישה ביותר. קיימים הבדלים מאד מהותיים בין שתלים לשחזור שיניים חסרות, לבין שתלים ביישור שיניים. השתלים הראשונים צריכים לשמש אותנו בפה הרבה שנים ולהיות יציבים כנגד כוחות לעיסה גדולים. לעומתם השתלים ליישור שיניים צריכים להישאר בפה בין כמה חודשים לשנה מקסימום. הכוחות המופעלים על השתלים קטנים יחסית. לכן השתלים קטנים ונקראים באנגלית Mini Implants.

במתרפא הזה היה חוסר מקום אדיר בלסת עליונה.

לפני

  

  

למרות השאיפה שלנו לא לעקור שיניים קבועות, כאן לא הייתה שום ברירה אחרת. נעקרו שתי שניים בלסת עליונה. כדי לא לקבל את העיגון מהטוחנות הראשונות, מחשש עבוד עיגון, הותקנו שני שתלים. אל השתלים אחרי העקירות נמתחו גומיות להחזיר את הניבים הבולטים אחורה.

  

אחרי

בתמונות למטה תראו את מצב הסיום. הנער וההורים מאד מאד מרוצים.

   

הרכבת השתלים אינה כואבת. במרפאתנו עושים הרדמה מאד קלה ורדודה. הכנסת השתל לוקחת דקות ספורות. כל הרדמה לביצוע סתימה, טיפול שורש או כד\' כואבת הרבה יותר מאשר הרדמה רדודה זו. אפשר לתאר את ההרגשה כמו צביטה בכוח בינוני. לאחר ההשתלה בדרך כלל לא מרגישים שום כאב, פרט לאי נוחיות מאד זמנית להתרגל לבליטה החדשה.

בדוגמא הבאה היו רווחים גדולים בלסת עליונה בצד שמאל. זאת היות ונעקר הניב הקבוע. רק עם שתל ניתן הייה להביא את כל השיניים קדימה ללא נזק לשניים הקדמיות. כך לסגור את המרווח הגדול. או אז לא צריך בעתיד לבצע שתל או גשר:

בתמונה השמאלית רואים את השתל והגומיה המושכת את השיניים האחוריות קדימה. בתמונה האמצעית במבט מלמטה. בשמאלית הרווח נסגר.

  

הבעיה הגדולה בשמירה על השתל היא שצריך לשמור היטב על היגיינה של איזור השתל. אם לא כן תיווצר דלקת סביב השתל ויציבותו תתערער. סיבוכים יכולים להיות אם העצם באיזור השתל לא מספיק חזקה והשתל מתחיל לאבד מיציבותו.  או אז צריך למצוא איזור אחר לשתל חדש. כאמור, לפציינט התהליך לא מסובך, לא קשה ולא כואב. לנו האורתודונטים ההכנות והביצוע דורשים הרבה מיומנות, מקצועיות ודיוק. לכן רוב האורתודונטים ששולחים את הביצוע לכירורגים. או אז העלות הרבה יותר גדולה.

במרפאה האורתודונטית שלנו עברנו קורסים מיוחדים ומבצעים את השתלים בד'כ ללא עלות נוספת.

בטיפול הבא רצינו לסגור את הרווחים כי לא נוצרו החותכות הצדדיות. גם כאן זה כדי שלא  נצטרך לבצע שתלים או גשרים לשחזור השיניים החסרות. עדיף שהשיניים הטבעיות יהיו מסודרות טוב. זה תמיד טוב יותר משיחזורים.

 

כך סגרנו את המרווחים עם מכשור קבוע בשני הצדדים:

 

וכך נראים השיניים בשני הצדדים בסיום. הניבים צמודים לחותכות המרכזיות. נתנו לניבים צורה של חותכות צדדיות :

 

חשיבות השתלים ביישור שיניים היא לעיגון. הסבר: אנחנו מפעילים כוחות חלשים לצורך משיכת או דחיפת שיניים. לצורך המחשה של כוחות עיגון: אם מושכים גומייה בין שתי הידיים. כל יד תרגיש את אותה המשיכה. אם נרצה שיד ימין למשל תתקרב ליד שמאל, יד שמאל צריכה לקבל 'עזרה' ממקור חיצוני.

עזרה זו נקראת באורתודונטיה עיגון. כלומר אם מושכים קבוצות שיניים אלה לאלו ורוצים שרק קבוצה אחת תזוז, צריך לקבוצה שצריכה להישאר יציבה על ידי עיגון מיוחד, כדי שלא תזוז. תכנון כוחות העיגון הוא אחד השיקולים הגדולים ביותר של האורתודונט. מטפל לא מיומן גורם לנזקים בלתי הפיכים כשיש איבוד עיגון.

השתלים האורתודונטיים באים להקל מאד על קבלת כוחות עיגון טובים, וכך לטיפול טוב יותר. מדובר בדרך כלל בטיפול במכשירים קבועים. בתמונות למעלה הגומיות נתפסות בשתלים. בצד השני הגומיות מושכות את כל השיניים הקדמיות אחורה. השיניים הקדמיות היו בהתחלה מאד בולטות. כאן מודגמות המשיכות כבר בסוף התהליך כשהשיניים הקדמיות כבר במקומן.

הטיפול בעזרת שתלים בדרך כלל מקצר את הטיפול האורתודונטי. או לעיתים השתלים מייתרים שימוש באביזרים אחרים, שמסבכים את הטיפול.

מעונינים להתייעץ בנוגע לשתל אורתודנטי? נא חייגו 054-4875530 או השאירו פרטים כאן בטופס