שיקום הפה הוא אחד התחומים בהם יכולים רופאי שיניים להתמחות, ולמעשה התחום המוביל והנחשב ביותר, שכן המומחים לשיקום כולל של הפה והשיניים הם אלה שמטפלים במקרים המורכבים ביותר ואמונים על ההליכים הדנטליים המתקדמים ביותר, כשבמקרים רבים הם אחראים על מספר רופאי שיניים המבצעים כל אחד חלק אחר של הטיפול השיקומי.

רופאי שיניים המוגדרים כמומחים לשיקומו של הפה מספקים מענה כולל למגוון רחב של בעיות, תפקודיות כמו גם אסתטיות, של הלסתות, החניכיים, השיניים וחלל הפה. חשוב להדגיש כי הטיפול בפן האסתטי של הפה והשיניים זוכה בשנים האחרונות לתשומת לב רבה יותר ויותר, שכן השפעתו על איכות חיינו אולי פחותה מזו של הפן התפקודי, אך הפער ביניהם הולך ומצטמצם.

הדימוי הרווח עבור מומחי שיקום פה הוא מנצחים על תזמורת, שכן כאמור במקרים רבים ישנו צורך במספר רופאי שיניים בעלי מומחיויות ספציפיות על מנת להעניק טיפול כולל ושלם, והמומחה לשיקום מתזמן את הטיפולים השונים ומבטיח כי ישתלבו היטב זה בזה.

האיגוד הישראלי לשיקום הפה הוא אחד האחראים לכך שהרופאים הישראלים שהתמחו בתחום נחשבים למובילים בעולם. למעשה, האיגוד נולד על מנת להבטיח התמקצעות ברמה גבוהה במיוחד בתחום וחלק ניכר מהפעילות שלו מוקדש לשיפור מתמיד של רמתם של המומחים והבטחת טיפולים שמחויבים למצוינות מלאה.

הימים הראשונים של האיגוד

האיגוד הישראלי לשיקום הפה הוקם בסוף שנות השישים של המאה הקודמת כחלק מההתמקצעות הכללית שחווה ענף רפואת השיניים.

מי שהקימו את האיגוד היו חמישה רופאי שיניים בכירים וביניהם ד'ר יצחק מיכמן, היו'ר הראשון של האיגוד ומי שהיה מנהל המחלקה הרלוונטית בבית הספר לרפואת שיניים באוניברסיטה העברית בירושלים (גוף מוביל באותם ימים בכל הקשור להשבחת תחום רפואת השיניים, לצד הסתדרות רופאי השיניים שפעלה בתל אביב).

העשור הראשון היה בסימן מאמץ לעורר מודעות בקרב הציבור הרחב באשר לחשיבות קיומם של מומחים לשיקום פיות, בין השאר באמצעות כינוסים מקצועיים. כינוסים אלה, שהשתכללו משנה לשנה, וכן הלכו והתארכו עד שנפרשו על יום שלם, נועדו גם להעביר ידע מקצועי בין המומחים ולתרום להשתכללות התחום.

באותם שנים חלק מרופאי השיניים הצעירים שהיוו את הדור החדש של מומחי שיקום למדו בארה'ב וחזרו ארצה כשהם מצוידים בידע מתקדם וכן במוטיבציה רבה לארגן כנסים מקצועיים ולקדם את הענף. בפרט יש לציין אישים כד'ר יעקב ארליך וד'ר נח שטרן וכן את ד'ר יצחק שוחר. בראש האיגוד עמד באותן שנים ד'ר יצחק לנדסברג.

מסלול התמחות מיוחד בביה'ס לרפואת שיניים בירושלים

בשנות ה- 80 של המאה ה- 20 נרשמה פריצת דרך חשובה נוספת: מסלול התמחות בתחום שיקום הפה נפתח בביה'ס לרפואת שיניים בירושלים – הראשון מסוגו בארץ.

לאחר סנונית ראשונה זו, נפתחו מסלולים דומים גם באוניברסיטת תל אביב, בתל השומר ובחיפה. פתיחת המסלולים אפשרה את כניסתם של כוחות חדשים רבים לתחום, שנהנו מהעברת ידע מסודרת ומהניסיון של עמיתיהם הוותיקים, הודות לפעילויות השונות שיזם האיגוד.

שנות התשעים – תקנון חדש והמשך התמקצעות

ב- 1991 שונה התקנון של האיגוד הישראלי לשיקום הפה, ונקבע כי יו'ר הוועד ימלא את תפקידו לשנה אחת בלבד ואז יפרוש כדי לפנות מקום לכוחות חדשים. היו'ר הראשון על פי תקנון זה היה ד'ר נח שטרן, וחידוש נוסף היה ירחון מקצועי שסייע למומחים בתחום להשתכלל עוד יותר.

מעונינים לקבל ייעוץ בנוגע ליישור שיניים? התקשרו אלינו: 054-4875530 
או השאירו הודעה בצירוף שמכם ופרטי התקשרות בטופס