הסיכונים בטיפול אורטודנטי

כמו כל טיפול רפואי, גם בטיפול אורטודנטי טמונים מספר סיכונים. חלקם סיכונים אסתטיים, חלקם רפואיים, חלקם נפשיים. להלן איזכור של כמה מהסיכונים, וכן הצעה כיצד ניתן לנסות ולצמצם אותם.

הסיכונים העיקריים בטיפול אורטודנטי
 

אחת מתוצאות הלוואי המרכזיות של טיפול אורתודנטי היא פגיעה בהיגיינת הפה, בעיקר בשל הקושי להגיע לצחצוח מלא ונכון כאשר הפה והשיניים מלאים בברזלים. הרגישות שבפה כתוצאה מהטיפולים עלולה גם היא לגרור הימנעות מציחצוח נאות, שיכול להגביר את הכאב (גם אם באופן רגעי), והתוצאה היא הכתמה של השיניים, הסרת רקמת הסיד המגנה עליהן ואף עששת ורקבון. 

סיכון נוסף הוא פגיעה בחניכיים, הן בעקבות הפגיעה ברובד השיניים והן בעקבות אביזרי האורתודנטיה עצמם. החניכיים עלולות להתנפח ולדמם בזמן צחצוח. חניכיים פגועות עלולות להגיע לכדי חשיפת שורש השן. חשיפה כזו נגרמת גם כשפלטות מסוגים שונים מותקנות על השיניים. חשיפה מינימלית (עד כשני מילימטר) אינה גורמת בהכרח לבעיה רפואית, אבל חשיפה עמוקה יותר עלולה לגרור הרס של רקמת השורש ונזק לשורש עצמו.
 

מרבית האביזרים האורתודנטיים מכילים מתכת מסוג ניקל. במקרה של מטופלים הרגישים לניקל, הם עלולים להיפגע כתוצאה משימוש באביזרים אלו ולפתח תגובות אלרגיות.
 

סכנה נוספת היא סכנת פגיעה בחלל הפה כתוצאה מהאביזרים המותקנים בה. התקנה פגומה, למשל, עלולה להשאיר קצוות חדים סביב הפלטה, באופן שיגרום גירוי או אפילו חתך בעור הפה. ישנם אביזרי אורתודנטיה שדורשים חיבור לרצועה העוטפת את הראש במשך הלילה, אביזר שעלול לפגוע באיכות השינה או לשרוט או לחבל בראש במהלך השינה. 
 

סכנה מרכזית בטיפול אורטודנטי קשורה דווקא לתחום הנפשי, ומתייחסת לדימוי העצמי של המטופל, שאמנם פועל לטובת שיפורו ושיפור מראהו בכך שהוא פונה לטיפול כזה מלכתחילה, אך הסכנה היא שתקופת הטיפול תותיר אותו פגיע ורגיש עוד יותר מאשר היה לפני הטיפול, עם שיניים מעט עקומות.
 

דרכים לצמצם את הסיכונים
 

ישנן מספר דרכים לנסות ולצמצם כמה מהסיכונים שפורטו למעלה. נושא היגיינת הפה, למשל, חייב להיות מטופל באופן אחראי על ידי הרופא המטפל, אבל בעיקר על ידי המטופל בעצמו. הרופא המטפל אחראי לבדוק את מצב השיניים לפני הטיפול ולהבטיח שהן יוצאות לדרך במצב תקין, וכך לצמצם את הסיכון שבהידרדרות המצב. המטופל חייב להיות מודע לקושי שבטיפול בפה עם ציוד אורתודנטי, לכך שצחצוח שיניים עלול לקחת יותר זמן ולהיות מסובך יותר, ועם זאת לא לוותר ולהקפיד על צחצוח לאחר כל ארוחה, הגעה לכל קצווי הפה ובמיוחד באזור חיבור הפלטה לשיניים.
 

ניקיון של רובד השן בידי שיננית יכול לסייע במקרים של חניכיים רגישות. עירנות של הרופא בעת הבדיקות התקופתיות תאפשר לזהות נסיגה של החניכיים וחשיפה של השורש, אם אלו מתרחשות. חשוב ליידע את האורתודנט בכל סוג אלרגיה ידועה לפני הטיפול, כך שאם קיים חשש לרגישות לניקל, למשל, ניתן יהיה למצוא לו חלופות כבר בהתחלה.
 

המפתח, אם כן, לטיפול אורתודנטי מוצלח הוא פנייה לרופא אורתודנט מומחה. רופא כזה ידע למזער את הסיכונים ולהגדיל את סיכויי ההצלחה, הן בזכות הטיפול המסור, הידע המקצועי וההדרכה הצמודה את המטופל לגבי חלקו בטיפול, שחייב להיות חלק פעיל ומודע.

 

מעונינים לקבל ייעוץ בנוגע ליישור שיניים? התקשרו אלינו: 054-4875530 
או השאירו הודעה בצירוף שמכם ופרטי התקשרות בטופס