טיפולים לשמירת התוצאה

כשהטיפול האורתודונטי נגמר והשיניים ישרות צריך תמיד תהליך מיוחד כדי לשמר את המצב הזה לאורך זמן,
כדי שהתוצאה הסופית תישאר יציבה ולא תהיה נסיגה לעבר לקויי הסגר ההתחלתיים.

בתהליך יישור השיניים מזיזים שיניים מהמיקום הלקוי למקום הנכון. ברור לגמרי שאז, כשהשניים זזו, הן לא יציבות. לכן בסוף הטיפול צריך לייצב את השורשים כדי שיתחזקו והעצם תיתפס במקום החדש. תהליך זה  לוקח יחסית הרבה זמן.

אורך הזמן שלוקח תהליך התקבעות המערכת שונה מילד לילד. אורך הזמן תלוי במספר משתנים. יש מעט מקרים שלא צריך קיבוע בכלל. לעומת זאת יש מקרים שלא מתקבעים אף פעם בצורה סופית. בד'כ הקיבוע לוקח בין שנה לשנתיים. זאת בתנאי שהוא מבוצע לפי כל הכללים, לפי פרוטוקול מאד מוגדר שפותח ומיושם במרפאתנו.

 

בסיום טיפול פעיל אנחנו מבצעים במרפאה מקבעים שקופים. בתחילה צריך להרכיבם כל שעות היממה, להוציא אוכל ונקיון הקשתית. לאחר חודש חודשיים בממוצע יורדים בשלבים להרכבת לילה בלבד.
בתמונה זו רואים מקבע תחתון מודבק. כמו כל מכשיר חדש הוא מפריע יום יומיים בלשון. לאחר מכן הוא הופך לחלק מהפה ולא מורגש יותר לגמרי.  

יש הבדל גדול בהתקבעות השיניים העליונות לאלו של התחתונות. השיניים העליונות מתקבעות בדרך כלל טוב יותר מאשר השיניים בלסת תחתונה. אם אין הרגלים שמקלקלים את שיווי המשקל של הכוחות על השיניים העליונות, הן מתקבעות טוב. זאת אם מיישמים תהליכים מאד מוגדרים של קיבוע כפי שנהוג במרפאתנו.

לעומת זאת על השיניים בלסת תחתונה יש כוחות הדוחפים את השיניים קדימה. גם שיני הבינה בהתפתחותן ובקיעתן דוחפות את השיניים התחתונות בכוון חזיתי. הכוחות האלה פועלים לאורך כל חיי האדם. הכוחות האלה מצופפים את השינים הקדמיות התחתונות וגורמים לחוסר סדירות של קשת השיניים.

לכן בלסת עליונה מספיקה בדרך כלל פלטה עליונה. (ראה 'מכשירים ניידים נשלפים'). בלסת תחתונה צריך מקבע מודבק (ראה מקבעים מודבקים.

מקבעים מודבקים מקבעים מודבקים מרכיבים לשיניים קדמיות. בדרך כלל לחותכות התחתונות. די נדיר שיוצרים מקבעים מודבקים לשיני החזית העליונה (ראה 'טיפולים לשמירת מצב').  המקבעים המודבקים נועדים לשמור את מצב סיום יישור השניים לשנים ארוכות. אם מתפקדים אתם טוב, הם שומרים בצורה מצויינת את התוצאה הסופית של יישור השיניים לשנים רבות ללא צורך בבצוע שום תהליך אחר.

תפקוד טוב אומר שצריך להימנע מנגיסות חזקות של אוכל קשה. כוחות חזקים על הדבק עלולים לשבור את האחיזה של המקבע לשיניים. שנית צריך ערב ערב לצחצח במיוחד טוב את המקבע המודבק. שאם לא כן מצטברים מתחתיו שאריות אוכל שנרקבות, אבנית, דלקות ושאר מרעין בישין.  צריך להגיע לעיתים מזומנות למרפאה לבדיקה מדוקדקת של אחיזת המקבע בכל השינים בצורה חזקה. לעיתים המתרפא לא מרגיש שאחת ההדבקות השתחררה. או אז השן נודדת ומתעקמת. קשה אח'כ להביאה שוב למקום המקורי.   אין זמן מוגדר למשך השארת המקבע המודבק בפה. מומלץ למעשה להשאיר את המקבע בפה עד 100 כמו 20. לכל המוקדם אפשר להוריד את המקבע אחרי יציאה סופית של שיני הבינה התחתונות. בכל שלב, אחרי פרוק המקבע התחתון, אין בטחון שהמצב יישאר יציב לתמיד.

המתרפאים שלנו מקבלים לביתם את הדפים הבאים

'על הקיבוע ביישור השיניים'
הקיבוע – באנגלית Retention  -ובשפת הילדים 'שומר מצב' הוא תהליך.

תהליך זה מתחיל עם סיום הזזת השניים. אנו שואפים שמצב זה יהיה קרוב ככל האפשר למצב האידיאלי כפי שמוגדר בספרי האורתודונטיה. אם שתוף הפעולה טוב לאורך כל הטיפול, אנו בהחלט מגיעים ליחסי שיניים ולסתות במצב מצוין. לאחר מכן אנו עוברים לתהליך הקיבוע אשר מתרחש בדרך כלל עם הורדת המיכשור הקבוע, שהם הקוביות, הריבועים או שמות אחרים הניתנים ע'י הילדים.

בד'כ נהוג לעשות מקבע יציב וקבוע בלסת התחתונה ופלטה עליונה ('פס' בלשון הילדים) בלסת העליונה. במקרה שהטיפול היה אורתופדי במהותו, כלומר שהטיפול כלל איזון בין הלסתות, המיכשור שאיתו בוצע הטיפול הפעיל, משמש בד'כ גם לקיבוע.

מקבע  זה מתקן מיוחד המותאם בדיוק נמרץ לשיניים, אשר מודבק נקודתית לכל שן. מדובר על החלק הפנימי של השניים התחתונות הקדמיות. החוט לא נראה ומתרגלים אליו לאחר ימים ספורים. אסור לנגוס דברים קשים. צריך לצחצח היטב ערב ערב והמקבע אמור להישאר בפה מספר שנים. בד'כ מומלץ שהמקבע לא יוסר עד גיל מבוגר.

פלטה עליונה – הקיבוע בלסת עליונה נעשה ברוב המקרים עם פלטה עליונה, שהילדים קוראים לה 'פס' בגלל החוט האופקי אותו רואים לפני השניים העליונות הקדמיות. למעשה יש לפלטה גוף העשוי מחומר פלסטי וחוטי מתכת אל חלד המשמשים לבצוע כל המטרות של אחזקת המצב הסופי אליו הגענו עם הורדת המיכשור הקבוע. הפלטה נשלפת – ניתנת להוצאה מהפה – בניגוד למקבע שהוזכר שמודבק באופן יציב לשניים.

ההבדל בין שני המיכשורים הנ'ל מיצג את ההבדל באופי הייצוב השונה של כל לסת.

התשובות לשאלות הבאות מביאות את מהות ההבדלים האלה.

שאלה: למה לא לבצע גם פלטה לקיבוע השניים התחתונות?

תשובה: לשניים התחתונות יש תמיד נטייה לנדוד קדימה. ואז שיני החזית התחתונה נוטות להצטופף, להסתובב ולהתבלט. זה קורה לאורך כל חיינו. לכן המקבע התחתון המודבק יעיל לתמיד, ומומלץ להתקינו גם אצל אנשים שלא עברו יישור שניים קודם לכן. אי לכך פלטה תחתונה לא תצלח למשימה זו לאורך שנים רבות.

שאלה: למה לא לבצע גם מקבע בלסת עליונה?

תשובה: הלסת העליונה, בניגוד לתחתונה כן מתקבעת, כאשר התהליך מבוצע לפי כל ההנחיות. או אז מסירים את הפלטה ולא קשורים יותר למיכשור בלסת העליונה. התהליך לעיתים ארוך, אך מאד מומלץ לבצעו בצורה מדויקת.  דווקא האפשרות להרכיב את הפלטה פחות ופחות בצורה מבוקרת משמשת לנו כקנה מידה להתייצבות השניים העליונות. וכך, אם שיתוף הפעולה הוא לפי כל הכללים  (יש טופס מיוחד המסביר את כל הכללים האלה ) הייצוב מצליח מצוין.

השיטה המאד מיוחדת שפותחה במרפאה האורתודונטית שלנו היא שלוב מנצח בין קיבוע טוב מצד אחד, ומצד שני מאמץ הולך ופוחת של הרכבת הפלטה. זה תהליך הנקרא 'ניסיון ותעייה' כשיש התקדמות של התייצבות המערכת. לצורך התאמת הפלטה בצורה אחראית, ניווט הקצב המתאים ועוד סיבות, צריך להגיע לטיפול כל חודשיים שלושה. הפסקות גדולות יותר בין הביקורים מסכנות את תהליך הקיבוע. וכך בצורה מבוקרת ואחראית מגיעים בסוף התהליך, כשיורדים לאט לאט תוך בקרת היציבות, להרכבת לילה פעם בשבועיים. ואם המצב יציב לחלוטין ומפסיקים  להרכיב את הפלטה. אנחנו ממשיכים ועוקבים מידי שנה אם המצב הטוב של הסיום אכן נשמר. ולכן כאן ההבדל הגדול ביחס למקבע מודבק, כשכאן, בלסת עליונה, בסופו של תהליך לא קשה ולא כ'כ ארוך, נפטרים מכל מיכשור בלסת העליונה ללא סיכון.

כאן יש לציין שכל הטיפולים הייחודיים האלה כרוכים בתשלום.

רק לעיתים רחוקות, כשהשניים העליונות לא מתייצבות , נאלצים לבצע מקבע עליון מודבק, שהוא הרבה יותר קשה לביצוע. בנוסף, יותר קשה להתרגל אליו,לעיתים יותר קרובות יש הינתקויות של נקודות ההדבקה והוא יותר מפריע באכילה,דיבור וכד\'.

סיכום: קיבוע הוא תהליך חשוב מאד, לא פחות מהטיפול הפעיל עצמו. יש לעיתים שהתהליך מתיש וארוך, אך צריך להיות עם אורך רוח כי האלטרנטיבה היא הפסד ההישגים שהגענו אליהם בעמל רב. כלומר עדיף קיבוע ארוך על פני נסיגה. אם התהליך לא מבוצע כראוי ויש נסיגות – שכרינו יצא בהפסדנו.

הקיבוע הוא שלב קל לביצוע ואין להשוותו לקשיים הקיימים בטיפול הפעיל.

ראו גם בסוגי מכשירים: 'מכשירים לשמירת התוצאה הסופית'

מעונינים לקבל ייעוץ? התקשרו אלינו: 054-4875530
או השאירו הודעה בצירוף שמכם ופרטי התקשרות בטופס