ברוב המקרים (אך לא תמיד) המלצה לעקירת שיניים באה כתוצאה מחוסר מקום לכל השיניים על גבי הלסת. אכן לעיתים חוסר המקום בלסת הוא כל כך גדול שאין ברירה אלא לוותר על שניים קבועות כדי ששאר השיניים תסודרנה טוב בקשת השיניים.

 
לילדה הניבים העליונים בולטים מאד כי אין להם מקום לבקוע. בלית ברירה נעקרו השיניים שמאחורי הניבים. וכך מוצאים מקום
לניבים שהן שיניים מאד חשובות.
 
דיתי משאל  
before

 

     after
 
before   after
התמונה למטה:המצב ממבט מלמטה כשהשיניים סגורות. מצב ממש אידאלי.
 
                                                                          

בתמונות למעלה זה המצב הסופי. הניבים במקומם המדויק והסגר שוקם ולא נראה שחסרות שתי שיניים קבועות.

במקרים שצפיפות השיניים כל כך גדולה שאין בשום אופן אפשרות ליצור מקום לכל השיניים הצפופות. או אז בלב כבד אנחנו מחליטים על עקירת שיניים קבועות. ההחלטה תמיד קשה גם להורים.

בתמונות כאן הלסת העליונה עברה הרחבה מהירה. גם אז לא הספיק המקום לכל השינים ונאלצנו לעקור שתי מלתעות.לקיבוע השיניים האחוריות השארנו את החלק האחורי של המכשור. עם גומיות משכנו את הניבים אחורה אל רווחי העקירות. 

 

למעשה כשאנו מחליטים על עקירות גם ההורים מסכימים שאין ברירה אחרת. אנו משווים את המצב לעץ שעליו ניצנים של הרבה מדי פירות. אם משאירים את הפירות, העץ חלש מידי לגרום להבשלת פירות גדולים ויפים. החקלאי המיומן מדלל כרבע מהפירות ואז לעץ מספיק כוח לגרום להבשלת  פירות יפים וטעימים. כך גם אפשר לראות את הלסתות כשהן יחסית קטנות, והשיניים יחסית גדולות ללסתות קטנות אלה. או אז השיניים בוקעות לכל עבר כי אין להן מקום. 

למעשה מספר השיניים לא חשוב לנו. חשוב שהשיניים, גם אם הן פחות ממספרם המקורי, יסתדרו טוב על הלסתות. דילול השיניים מביא לתוצאה שהיא טובה לבריאות השיניים, התפקוד שלהן, יציבות התוצאה הסופית והאסטטיקה המשופרת.

צריך להבין שמדובר בעקירות שהמקום שנוצר אז נחוץ לצורך פיזור הצפיפויות. כלומר לא כמו אצל מבוגרים, שעקירת שן מביאה בהכרח לשחזור הרווח באמצעים מלאכותיים, כאן אחרי העקירות באות הזזות שיניים מאד מבוקרות ומדויקות, עד שלא נשארים שום רווחים. או אז לא צריך שום שחזור כמו אחרי עקירות אצל מבוגרים.

בסיכום של הרבה מאד מקרים בהם החלטנו, (אחרי מדידות מדויקות, והתלבטויות לא מעטות) לעקור שיניים קבועות, לא הצטערנו אף פעם. אם היה שיתוף פעולה טוב, לאחר חודשים ספורים נסגרים הרווחים ואף אחד לא יראה בעתיד שהיו כאן עקירות שיניים לצורך אורתודונטי.  

מקרה שני של צפיפות חזקה שמדגים את המצב אצל דליה. כאן  לא הייתה ברירה את עקירת שניים 'עודפות' בלסת עליונה.
תמונות תתווספנה בעתיד הקרוב.

 
מעונינים לדעת עוד על טיפול אחרי עקירות? התקשרו אלינו: 054-4875530 או השאירו פרטיכם בטופס