טיפול בחסר שיניים מלידה

הסיבה העיקרית לחוסר היווצרות של שיניים היא גנטית. הידועות ביותר באי היווצרות הן שיני הבינה. לעיתים חסרה אחת, שתיים ואפילו כל הארבעה. אבל, וזה פחות ידוע גם שניים אחרות לא נוצרות לעיתים מזומנות.

חוץ משיני הבינה שיניים שגם נועדות לחוסר היווצרות, הן החותכות הצדדיות העליונות. גם הסיכון לאי היווצרות המלתעות התחתונות השניות יותר שכיח מאשר בשאר השיניים. נדיר יותר ששיניים אחרות לא נוצרות, אך למעשה אין שניים שהן חסינות לאי היווצרות בצורה גורפת.

אם אלה שיניי הבינה שלא נוצרו, אין בדרך כלל בעיות מיוחדות. אבל אם זו שן ששייכת לסגר הבריא הרגיל, חוסר ההיווצרות גורם לחוסר סימטריה בין צד ימין לשמאל. או אז צריך תוכנית טיפול מאד מקיפה וחריגה כדי להתגבר על חוסר הסימטריה. לעיתים גם בטיפול מוצלח אי אפשר להגיע לתוצאה מושלמת.

כששן לא נוצרת, לעיתים שורשי השן החלבית שמעליה נשארים חזקים להרבה שנים. הסיבה לכך היא שכשאין שן קבועה שלוחצת בבקיעתה, קצב ספיגת השורשים של השן החלבית איטי מאד. לכן אפשר לעיתים להשאיר את השן החלבית במקומה להרבה שנים. ואז כשהחלבית נושרת בסופו של דבר, משחזרים ברווח שנוצר שן מלאכותית.

כששן רק בצד אחד לא נוצרת, מקבלים תנאים אסימטריים. כדי לא לקבל תנאים לא סימטריים שמקשים מאד על טיפול טוב, מחליטים בתנאים מסויימים לעקור את בת הזוג' – השן הזו בצד הנגדי. כך לקבל שוב יחסים סימטריים. כללית מקרים של אי היווצרות שיניים קבועות הם מהמקרים הקשים ביותר לפתרון. מומחה צריך לעשות תכנון מקיף ולהיות מאד מקצועי כדי לקבל תוצאות טובות ככל האפשר.

כל שיחזור פחות טוב משן טבעית. לכן עדיף לתכנן סגירת הרווח בצורה אורתודונטית. פחות טוב להשאיר שן חלבית, או להשאיר רווח  לשיחזור עתידי– אם החלבית כבר נשרה. יש לעיתים מצבים ברורים שאין מקום לשיקול דעת. הבעיות הן במקרים של התלבטויות בין הפתרון האחד לפתרון ההפוך לו. בכל מקרה צריך שמומחה יעשה את המדידות, השיקולים ואת תוכנית הטיפול המדוייקת.

כששן לא נוצרת, והחלבית נשרה, נוצר רווח שהוא פגם אסטטי חמור, בעיקר כשמדובר בשן קדמית.או אז אנו פותרים את המיפגם האסטטי עם מיכשור נשלף. עם פלטה מתוכננת היטב, אפשר לשחזר את השן החסרה. חשוב לבצע את הפלטה כך שעם התקדמות הטיפול האורתודונטי וסגירת הרווח, הפלטה לא תפריע לתהליך הזזת השיניים.

מעונינים לקבל ייעוץ? התקשרו אלינו: 054-4875530 או השאירו פרטיכם בטופס