איזון היחס בין הלסתות זו למעשה 'אורתופדיה של הלסתות'. הלסתות צריכות להתאים אחת לשנייה כמו מכסה לקופסא.
לסת עליונה צריכה 'לעטוף' מעל ומסביב את הלסת התחתנה. כלומר בשלושת הממדים – בשלושת כווני החלל.

איזון לסתות אידיאלי הוא:

  • הלסת עליונה צריכה להיות רחבה מהלסת התחתונה.
  • במימד החזיתי – לסת עליונה צריכה להיות מעט בולטת לפני הלסת התחתונה.
  • בכוון האנכי – לסת עליונה צריכה לעבור אנכית מעט את הלסת התחתונה.

לסתות מאוזנות חשובות מאד לתפקוד הנכון של הלסתות. התיפקוד הוא כל התנועות והפעולות שאנו מבצעים עם הפה.
יש הרבה בעיות בלסתות שאנשים סובלים מהם. בדרך כלל הם אפילו לא יודעים שהבעיה היא ביחסים המעוותים בין הלסתות.

לדוגמא:
אנשים סובלים מקליקים כשהם פותחים וסוגרים את הפה. לעתים קליקים אלה מלויים בכאבים וקשיי לעיסה.
במקרים קשים, בזמן פיהוק חזק הלסת נתפסת כשהפתיחה מקסימלית והם לא יכולים לסגור את הלסת למצב הרגיל ובסיטואציה כזאת צריך להבהיל את המסכן לבית החולים כדי לשחרר את הלסת התפוסה במצב הפתוח במקסימום.

איזוני לסתות המבוצעים במרפאתנו פותרים את כל הבעיות האלה.

הבעיות הכי נפוצות הן של: 'קדימה אחורה', שבהן הלסת התחתונה היא מאחור מידי. בדרך כלל במקרים כאלה האורתודונטים מאבחנים, בטעות, שהבעיה היא בלסת עליונה דווקא, שכביכול היא זו שאשמה בזה שהיא בולטת מדי קדימה.

ברוב המקרים האלה דווקא ההפך, הלסת התחתונה היא זו שמאחור מדי.וחשוב גם לאבחן למה הלסת התחתונה לא התפתחה טוב? ללא אבחנה נכונה (ראה שרוש הרגלים ), ואם הבעיה שגרמה לעיוות תישאר, הטיפול לא יישאר יציב, והמצב יתדרדר לכוון העיוות המקורי. זאת גם לאחר טיפול מוצלח. או אז האכזבה גדולה כי הטיפול היה למעשה לחינם.

לטיפול בבעיות האלה יש מכשירים נשלפים מיוחדים הנקראים 'מכשירים פונקציונליים' שמפעילים כוחות, חלשים ולא כואבים, בעקר על הלסת התחתונה כדי שתתפתח קדימה. זו מומחיות מיוחדת באורתודונטיה. הטיפולים עם המכשירים האלה דורשים ניסיון ומיומנויות מיוחדות.

בדוגמא לפנינו היה פער גדול של 15 מ'מ בין הלסתות. בגלל השענות קבועה של הראש על יד ימין, לא התפתחה הלסת התחתונה. הלסת נשארה קטנה ולא מפותחת. בטיפול של איזון לסתות עודדנו את צמיחת הלסת התחתונה. בד בבד גם החזרנו את הבליטה של השיניים העליונות. אחרי טיפול ארוך ולא פשוט הגענו למצב הזה:

 לפני:

             

אחרי:

       

בתמונה האמצעית גם תראו את הקשתית השקופה לקיבוע הלסת העליונה.

 

במקרים ההפוכים, יש לעיתים די נדירות שהלסת התחתונה דווקא מתפתחת קדימה מעבר ליחסים הנכונים בין הלסתות. בדרך כלל הלסת התחתונה מתפתחת קדימה כתוצאה מקוד גנטי. יש מכשיר מיוחד, הנקרא סנטרון. הסנטרון גורם למשיכת הלסת התחתונה אחורה ולמעלה.

 

צריך להתחיל את הטיפול מוקדם ככל האפשר, כלומר בגיל 8-9 שנים. ראה מתי בדיקה ראשונה. כמו כן יוצרים באותו מכשיר עם הסנטרון גם מנגנון מיוחד שמושך גם את הלסת העליונה קדימה. או אז עוצרים את המשך הצמיחה קדימה של הלסת התחתונה, ומעודדים את צמיחת הלסת העליונה קדימה. זה טיפול שבדרך כלל לא מיושם בארץ על ידי האורתודונטים המקומיים.

  
בתמונות למעלה נבין את מנגנון המשיכות המנוגדות של המערכת. הסנטרון הוא 'כובע' אקרילי שמיוצר באופן פרטני לפי הצורה המדויקת של הסנטר. בד'כ האורתודונטים משתמשים בסנטרונים המיוצרים על ידי בתי החרושת. אלה לא מתאימים בדיוק כי מיוצרים לפי צורת סנטר סטנדרטית. לסנטרון שמיצרים במעבדה של המרפאה מוסיפים מוטות אנכיות, בדיוק בגובה וברוחב לפי פיו של המתרפא.
הסנטרון נמשך לאחור ולמעלה על ידי גומיות המחוברות לרצועות ראש, כפי שמודגם בתמונה. לאחר שהילד\\ה מתרגלים למכשיר, מוסיפים מכשור נשלף עליון. לאחר ההסתגלות הילד\\ה מחבר\\ת גומיות בין החלק האחורי של הפלטה אל המוטות הנ'ל.  וכך המכשור הזה לוחץ את הלסת התחתונה לאחור, ובד בבד מושכות הגומיות את הלסת העליונה קדימה. כך נוצר איזון של הלסתות בצורה מצויינת.

בעיות אנכיות:

מערכת הלעיסה נועדה לנגוס ולטחון את האוכל. תפקוד זה חשוב מאד. האוכל הנבלע צריך להיות דייסתי ללא גושים. משנבלע האוכל הוא מגיע למערכת העיכול שם אין שיניים כדי לפרק את הגושים שנבלעו ללא הקטנתם קודם. כדי לטחון טוב (כמו אבני ריחיים המסתובבים זו על גבי זו) צריכים להיות מגעים טובים בין שתי שורות השיניים. אם יש איזור\\ים ללא מגעים, באיזור זה יש 'סגר פתוח'. או אז למרות שסוגרים על השניים האחוריות, השניים הקדמיות לא באות לידי מגע. לעיתים הפתח מלפנים גדול.  ברוב המקרים זו אשמתה של הלשון (ראה הרגלים) , שמפריעה לשיניים לבקוע טוב – ואז אין מגעים עם השיניים הנגדיות, עד כדי כך שאי אפשר לנגוס עם השיניים הקדמיות. מומחה לטיפולים מוקדמים צריך לאבחן את הגורם\\מים להתפתחות מצב כזה. בדיקה מקיפה של ההרגלים הלקויים במקביל לטיפול מיוחד, יפתור את הבעיה, והתוצאה הסופית תישאר יציבה.

בעיות רוחביות:

לעיתים לסת עליונה מאד צרה. יש שאנחנו מכינים מכשיר מיוחד שמדביקים לתוך הלסת העליונה. עם מכשיר זה מרחיבים בתוך הפה  פעמיים ביום. תוך שבוע שבועיים של הפעלות נגמר התהליך. אחר כך צריך לשמור את יציבות התוצאה הסופית לכחצי שנה, עד שאפשר להוריד את המכשיר.
הלסתות צריכות להתאים ביניהן גם ברוחב, כמו שנאמר: כמו מכסה לקופסא. כלומר לסת עליונה צריכה להיות רחבה מהתחתונה. אם הלסת העליונה צרה מדי, חד צדדית, או דו צדדית, צריך להרחיבה. ההרחבה הדרושה היא לא גדולה, היא מבוצעת בד בבד עם הטיפולים הרגילים. אבל אם ההרחבה צריכה להיות מאד גדולה יש תהליך שנקרא הרחבה מהירה. במכשיר מיוחד זה מרחיבים בתוך הפה  פעמיים ביום בורג. תוך שבוע שבועיים של הפעלות נגמר התהליך. אחר כך צריך לשמור את יציבות התוצאה הסופית לכחצי שנה, עד שאפשר להוריד את המכשיר.

 

מעונינים לדעת עוד על איזון לסתות? התקשרו אלינו: 054-4875530 או השאירו פרטיכם בטופס