מומלץ מאד להביא כל ילד\\ה בגיל 8-9 לבדיקה של אורתודונט. ד'ר רודולפסון הינו מומחה בטיפולי יישור שיניים לילדים בירושלים. רוב רופאי השניים ומיישרי השיניים ממליצים ללכת לייעוץ רק כשכל השניים  של הילד קבועות. (זו הגדרה לא ברורה. מתי הורה יודע שאכן כל השניים של הילד התחלפו?). לפי ההגדרה הנ'ל גם גיל 18 טוב לבדיקה ראשונה. 

    
                         

בתמונות למטה תראו דוגמאות של צפיפות חזקה מאד בשיניים התחתונות. השיניים הקבועות גדולות יחסית לגודל השיניים החלביות, וגדולות גם לגודל הלסת. לכן, בלית ברירה, החותכות התחתונות הקבועות בוקעות לכוון הלשון. הרבה הורים לא מסתכלים בפיהם של ילדיהם ולא מאבחנים בעייה. לכן צריך לפנות אל מומחה יישור שיניים לילדים צעירים, כדי שיאבחן, יסביר ויתווה את דרך הטיפול.

יישור שיניים לילדים על ידי אורטודנט מומחה צפיפות בשיניים התחתונות
בתמונות כאן תראו מצב של ילדה בת 9 עם סגר פתוח מאד. הסיבה, ראו משמאל דחיפת לשון חזקה מאד בדיבור ובבליעה. תתפלאו לדעת שאפילו מצבים קשים כאן לא תמיד ההורים מאבחנים. לא כל שכן מצבים הרבה יותר קלים אך מספיק חמורים להתחלת טיפול פעיל בגיל תשע בערך.
 
סגר פתוח

                        

מתי ניתן להתחיל בטיפולי יישור שיניים לילדים

זו דעה מוטעית אצל רוב רופאי השניים, גם רוב המומחים לרפואת שניים לילדים חושבים כך, ואפילו האורתודונטים עצמם לעיתים משתמשים באותה הגדרת זמן. צריך להבין שרק מקצת מהילדים שבאים לבדיקה בגיל 8-9 צריכים טיפול פעיל במיכשור. ברוב המקרים ייעוץ כזה מאיר בעיות שצריך לפתור בגיל צעיר, וזאת כדי למנוע בעיות הרבה יותר גדולות כמה שנים מאוחר יותר.  תשובה מקיפה תמצאו בעלון הסגול שמפורסם כאן למטה. 

למטה קיימת דוגמא של ילד שהגיע בזמן המתאים למרפאה בגיל 8 וחצי עם צפיות גדולה מאד לשניים הצדדיות. בתמונה הימנית החזית התחתונה שן אחת בוקעת לכוון הלשון והאחרת מסובבת מאד מחוסר מקום גדול.  בתמונה השמאלית מצב דומה, החותכת הצדדית מבצבצת מסובבת לגמרי מחוסר מקום.

חוסר מקום  חותכת צדדית מבצבצת

 
כל מה שצריך לעשות הוא לעקור את השניים בצד, הניבים החלביים. ללא מכשור החותכות מתפרסות באופן ספונטני לרווחים שנוצרו עקב העקירות. הן לא מסודרות בקשת. לצורך זה יהיה טיפול ליישור כל השיניים בגיל מאוחר יותר. 

טיפול ליישור כל השיניים  מרפאת השיניים של דוקטור רודולפסון  מגוון טיפולי יישור שיניים לילדים בירושלים

  זו רק דוגמא לבעיה גדולה אחת שמאד מומלץ לפתור, ללא מיכשור, בגיל מוקדם. 

  דוגמא נוספת לחוסר מקום חמור לחותכות הצדדיות בשתי התמונות למטה:

חוסר מקום חמור לחותכות הצדדיות  חוסר מקום חמור

בן שבע, חוסר מקום גדול לשניים. האחת בוקעת לגמרי פנימה, והשנייה גם לגמרי מתבלטת לפני שתבקע לכוון הלשון.

לא מיישרים שיני חלב. אבל לעיתים יש גם לקויים בשיניים הקבועות שכבר בקעו, ודרוש טיפול פעיל קצר שימנע בעתיד בעיות גדולות יותר.

יש הרבה בעיות שרצוי לטפל בהם מוקדם, למשל הרגלים גרועים שרצוי לשרש מוקדם ככל האפשר. בעיות כאלה יכול אורתודנט האמון על טיפול בגיל מוקדם לאבחן ולעזור לשרשם מוקדם ככל האפשר.

מדובר בהרגלים הקשורים לתיפקודים של הפה. אלה הרגלים שמפריעים לשניים לצמוח ו\\או להיות במקומן הנכון. למשל:  דחיפת לשון בדיבור ו\\או בבליעה, מציצת אצבע\\ות או אגודל\\ים. פה פתוח\\פעור כהרגל קבוע. נשימת פה, ועוד.

יש לעיתים בנוסף לבעיות השניים גם יחסים גרועים בין הלסתות. אפשר ורצוי לאזן בין הלסתות בגיל מוקדם לפני ובזמן שהילד עדין גדל. לאחר מכן הרבה יותר קשה, או בכלל אי אפשר, לאזן בין הלסתות.

יש סיבה נוספת חשובה מאד לבדוק ילדים בגיל 8-9. במשנן החלבי קיימת בלסת רזרבה של מקום. במקרים של נטייה לצפיפות שיניים, ניתן להשתמש מאוחר יותר ברזרבה הזו. (בתנאי ששומרים בתהליך מיוחד את הרזרבה הזו). אם עושים תהליך זה, אפשר להציל הרבה שיניים קבועות מעקירות. זו סיבה חשובה לצורך להביא כל ילד\\ה לבדיקה בגיל 8-9 שנים.

סיבה חשובה נוספת להביא ילדים לבדיקה בגיל מוקדם זה זיהוי מוקדם ככל האפשר אם קיים חוסר היווצרות של שיניים קבועות. החותכות הצדדיות העליונות מועדות לעיתים לחוסר היווצרות. קיים גם הסיכון לאי היווצרות של המלתעות התחתונות השניות. ככל שנקדים לדעת זאת כן ייטב.

אותו נושא נכון לגבי שיניים כלואות. רצוי לאתר זאת מוקדם ככל האפשר.

אם נעקרה\\ו שיני חלב, צריך לבצע בהקדם שמירת המקום לשן הקבועה. שאם לא כן, לא יהיה לה מקום ויש סיכון שהשן הקבועה הזו תצטרך להיעקר.

 

המתרפאים שלנו מקבלים את הדפים הבאים לביתם:

ידיעון אורתודונטי

לילדים יש שיני חלב. מגיל שש מתחילות השיניים להתחלף בשיניים קבועות. תהליך התחלפות השיניים לא תמיד מתקדם בצורה הנכונה. בד בבד הילדים גדלים. תהליך הגדילה מתקיים בכל אברי הגוף, גם בפנים ובלסתות. גם תהליך גדילה זה לא תמיד הרמוני – אין גדילה שווה בשתי הלסתות.

בגיל מוקדם, שמונה – תשע שנים, אפשר לזהות בעיות, אם קיימות, שהטיפול בהן יחסוך או ימנע סיבוכים גדולים בעתיד.
בגיל הזה חשוב לעשות אבחנה של לקויים ביחסים בין הלסתות:

מלפנים – בעיות חזיתיות,
מהצד – בעיות ברוחב הלסתות
העומק – בעיות אנכיות.

בגילאים אלה מוצאים לעיתים גם הפרעות בתנועות של הלסת התחתונה – שמחייבים טיפול.

טיפולים לאיזון הלסתות הרבה יותר קלים ומהירים בגיל צעיר. או אז הלסתות יותר רכות ונתנות לאיזון בצורה יותר קלה.

בגיל שמונה-תשע שנים, פעמים רבות הכל נראה 'בסד"ר לכאורה, לכן מומלץ  מאד  לאבחן את הבעיות העתידיות בעזרת מומחה בשטח זה, וזאת על ידי הכנת תחזית גדילה והתפתחות של השיניים והלסתות.

כאשר מאבחנים בעיה, צריך להגדיר אם יש צורך בהתערבות במכשירים. לעתים מזומנות אפשר לעצור תהליכים שליליים או לעודד תהליכים חיוביים גם ללא צורך במכשירים. גם אם נדרשת התערבות פעילה של טיפול אורתודונטי, המיכשור פשוט יחסית, הטיפול קצר ויעיל (אם יש שתוף פעולה טוב) וחוסך בעתיד טיפול אורתודונטי מסובך ויקר הרבה יותר.

קיימות שתי אסכולות של אורתודונטים. יש כאלה המטפלים רק בשניים קבועות, והם ממליצים לבדוק ילדים רק בגיל 12 בערך; ויש כאלה המומחים בטיפול מוקדם והם ממליצים להביא את ילדכם כבר בגיל 8 בערך והם יכולים לעזור לכם בכל הנושאים שפורטו לעיל. אחרי בדיקה קצרה של הסתכלות ומדידות (לא כואבות) תוכלו לקבל מאורתודונטים אלה מידע בכל הקשור לנושאים שהוצגו כאן.
 
למרפאתנו מגיעים מקרים רבים של הסתבכויות והזנחה כתוצאה מאחור באבחנת הבעיות ואחור בהתחלת הטיפול. לכן הפעלנו שירות של בדיקות חינם – כדי לאפשר לכל הילדים להיבדק על מנת לחסוך להם סיבוכים בעתיד.

ידוע שעקרון חשוב ברפואה המודרנית הוא  מניעה.

אמרה ידועה אומרת: רפואת שיניים לא יקרה, ההזנחה היא היקרה!

צוות המרפאה האורתודונטית יעמוד  לרשותכם ברצון בכל שאלה.

מעונינים לדעת עוד על יישור שיניים לילדים? התקשרו אלינו: 054-4875530 או השאירו פרטיכם בטופס

יישור שיניים לילדים בירושלים