אילנה ממודיעין שואלת:
ממה נוצרים עיוותים ביחסים בין הלסתות?
ד"ר רודולפסון משיב: הגורם העיקרי לעיוותים הוא הגורם הגנטי. גורמים חשובים אחרים הם הרגלים שונים שמפרים את שווי המשקל בין הלסתות. יש גם שלובים שונים, בהם הגורם הגנטי גורם להרגלים לא טובים אותם צריך לשרש. לעיתים חיקוי בן משפחה  וגנטיקה מתערבבים וקשה לדעת מה הגורם הדומיננטי.

עמית מתל אביב שואל:
למה צריך לאזן את הלסתות?
תשובות לשאלה הזו ולשאלות נוספות בנושא זה תקבל בתשובותיי לשאלות ב'טיפולים במכשורים ניידים – נשלפים'.

ערן  שואל:
כשלסת תחתנה בולטת, איך מטפלים?
תשובה: בדרך כלל הלסת מתפתחת קדימה כתוצאה מקוד גנטי. יש מכשיר מיוחד, הנקרא סנטרון. הסנטרון גורם למשיכת הלסת התחתונה אחורה ולמעלה. צריך להתחיל את הטיפול מוקדם ככל האפשר, כלומר בגיל 8-9 שנים. ראה מתי בדיקה ראשונה,  יוצרים עם הסנטרון מנגנון מיוחד שמושך גם את הלסת העליונה קדימה באותו מכשיר. או אז עוצרים את הצמיחה הלאה קדימה של הלסת התחתונה, ומעודדים את צמיחת הלסת העליונה קדימה. זה טיפול שבדרך כלל לא מיושם בארץ על ידי האורתודונטים המקומיים.

שרה מירושלים שואלת:
איך יודעים אם לסת עליונה מדי קדימה או שהתחתונה מאחור?
עונה ד"ר רודולפסון: צריך לאבחן טוב אם זו הלסת העליונה היא שנמצאת קדימה מדי? או שזה חוסר התפתחות מספיקה של לסת תחתונה. ברוב המקרים של פער חזיתי בין הלסתות רוב האורתודונטים בארץ מטפלים בלסת העליונה כדי להביאה אחורה וכך להתאימה ללסת התחתונה. בפועל, ברוב המקרים האלה דווקא ההפך, הלסת התחתונה היא זו שמאחור מדי. גם חשוב לאבחן למה הלסת התחתונה לא התפתחה טוב? ללא אבחנה נכונה, הטיפול לא יישאר יציב גם לאחר טיפול מוצלח.

מנשה מגילה שואל:
איך מטפלים בלסת תחתונה כשהיא נמצאת מאחור?
ד"ר רודולפסון משיב: יש מכשירים נשלפים מיוחדים הנקראים 'מכשירים פונקציונליים' שמפעילים כוחות, חלשים ולא כואבים, בעקר על הלסת התחתונה כדי שתתפתח קדימה. זו מומחיות מיוחדת באורתודונטיה. התפקוד עם המכשירים האלה דורשת ניסיון ומיומנויות מיוחדות.

חנה שואלת:
לבת שלי יש פתח בין הלסתות גם כשהיא סוגרת את השיניים.
ד"ר רודולפסון מתאר מצב זה: אכן לעתים יש לקויי סגר כמו שאת מתארת. ברוב המקרים זו אשמתה של הלשון, (ראי שירוש הרגלים)שלא נותנת לשיניים לבקוע טוב ואז אין מגעים עם השיניים הנגדיות. מומחה לטיפולים מוקדמים צריך לאבחן את הגורםמים להתפתחות מצב כזה. אחר כך צריך להתבצע לטיפול אורתודונטי לסגירת האיזורים הפתוחים. שלוב של שניהם יפתור את הבעיה, והתוצאה הסופית תישאר יציבה.

רבקה שואלת:
לבן שלי יש לסת עליונה מאד מאד צרה, מה עושים?
תשובה: יש מכשיר מיוחד שמדביקים לתוך הלסת העליונה. ראי: מכשירים להרחבה מהירה מכשיר זה מרחיבים בתוך הפה  פעמיים ביום. תוך שבוע שבועיים של הפעלות נגמר התהליך. אחר כך צריך לשמור את יציבות התוצאה הסופית לכחצי שנה, עד שאפשר להוריד את המכשיר.

רוצים להתייעץ? התקשרו אלינו: 054-4875530 או השאירו פרטיכם בטופס
ונחזור אליכם בהקדם.