הגורם העיקרי לעיוותים בין הלסתות הוא הגורם הגנטי. גורמים חשובים אחרים הם הרגלים שונים שמפירים את שווי המשקל בין הלסתות. יש גם שלובים שונים, בהם הגורם הגנטי גורם להרגלים לא טובים אותם צריך לשרש.
לעיתים חיקוי בן משפחה שמביא להרגלים לא טובים + גנטיקה מתערבבים וקשה לדעת מה הגורם הדומיננטי.

הלסתות צריכות להתאים אחת לשנייה כמו מכסה לקופסא.  לסת עליונה צריכה 'לעטוף' מעל ומסביב את הלסת התחתנה. כלומר בשלושת הממדים – בשלושת כווני החלל.  זה אומר שלסת עליונה צריכה להיות רחבה מהלסת התחתונה. במימד החזיתי – לסת עליונה צריכה להיות מעט בולטת לפני הלסת התחתונה. בכוון האנכי –  לסת עליונה צריכה לעבור אנכית מעט מעל ולמטה מהלסת התחתונה.
כשלא קיים איזון טוב צריך טיפול ל'אורתופדיה בין הלסתות'. 

הבעיות הכי נפוצות הן של: 'קדימה אחורה', שבהן הלסת התחתונה היא מאחור מידי. בדרך כלל במקרים כאלה האורתודונטים מאבחנים, בטעות, שהבעיה היא בלסת עליונה דווקא, שכביכול היא זו שאשמה בזה שהיא כאילו בולטת מדי קדימה.

לטיפול בבעיות האלה יש מכשירים נשלפים מיוחדים הנקראים 'מכשירים פונקציונליים' שמפעילים כוחות, חלשים ולא כואבים, בעקר על הלסת התחתונה כדי שתתפתח קדימה. זו מומחיות מיוחדת באורתודונטיה. הטיפולים עם המכשירים האלה דורשים ניסיון ומיומנויות מיוחדות.

במתרפא בתמונות הבאות קיים פער חזיתי גדול מאד של כ 12 מ'מ. זה המצב איתו הגיע למרפאתנו: 

   התמונה האמצעית היא מבט מלמטה על הפער בין הלסתות

הילד קבל מכשיר לאיזון הלסתות. המכשיר גדול יחסית. הילד פותח את הפה גדול, המכשיר מוכנס ומוצמד ללסת העליונה. הלסת התחתונה נסגרת לתוך המכשיר. תוך כדי הסגירה הלסת התחתונה מאולצת חזק קדימה. והרי מבטים שונים של המכשיר כשהוא מוכנס סופית בשתי הלסתות. וחשוב לציין שאפשר לשלב מכשור קבוע עם מכשור לאיזון לסתות.

    

ואחרי שתוף פעולה טוב הגענו לתוצאה טובה, למרות שבחזית התחתונה חסרה שן מלידה, כלומר רק שלוש חותכות תחתונות.

   

ולהשוואה של הפער בין הלסתות בין ההתחלה-( באמצע), ובין הסיום בשני הצדדים:

    

 

יש גם ליקויי סגר הפוכים. יש לעיתים די נדירות שהלסת התחתונה דווקא מתפתחת קדימה מעבר ליחסים הנכונים בין הלסתות. בדרך כלל הלסת התחתונה מתפתחת קדימה כתוצאה מקוד גנטי. יש מכשיר מיוחד לאיזון לסתות הנקרא סנטרון. הסנטרון גורם למשיכת הלסת התחתונה אחורה ולמעלה.

צריך להתחיל את הטיפול מוקדם ככל האפשר, כלומר בגיל 8-9 שנים. ראה מתי בדיקה ראשונה. כמו כן יוצרים באותו מכשיר עם הסנטרון גם מנגנון מיוחד שמושך גם את הלסת העליונה קדימה. או אז עוצרים את המשך הצמיחה קדימה של הלסת התחתונה, ומעודדים את צמיחת הלסת העליונה קדימה. זה טיפול שבדרך כלל לא מיושם בארץ על ידי האורתודונטים המקומיים. הם ממליצים ברוב המקרים לחכות עד גיל 18-19 ואז לנתח את הלסתות. ניתוח קשה, מסובך, עם הרבה בעיות. הסנטרון במרפאתנו משפר את יחסי הלסתות בצורה דרמטית, אם יש שיתוף פעולה טוב, בשימוש סדיר לפי כל ההוראות. או אז מצילים את הנער\\ה מניתוחים כאלה.

בעיות אנכיות:

מערכת הלעיסה נועדה לנגוס ולטחון את האוכל. תפקוד זה חשוב מאד. האוכל הנבלע צריך להיות דייסתי ללא גושים. משנבלע האוכל הוא מגיע למערכת העיכול שם אין שיניים כדי לפרק את הגושים שנבלעו ללא הקטנתם קודם. כדי לטחון טוב (כמו אבני ריחיים המסתובבים זו על גבי זו) צריכים להיות מגעים טובים בין שתי שורות השיניים. אם יש איזור\\ים ללא מגעים, באיזור זה יש 'סגר פתוח'. או אז למרות שסוגרים על השניים האחוריות, השניים הקדמיות לא באות לידי מגע. לעיתים הפתח מלפנים גדול. כאן צריך לבצע איזון לסתות אנכי.  ברוב המקרים זו אשמתה של הלשון (ראה הרגלים) , שמפריעה לשיניים לבקוע טוב – ואז אין מגעים עם השיניים הנגדיות, עד כדי כך שאי אפשר לנגוס עם השיניים הקדמיות. מומחה לטיפולים מוקדמים צריך לאבחן בגיל 8-9 את הגורם\\מים להתפתחות מצב כזה. בדיקה מקיפה של ההרגלים הלקויים במקביל לטיפול מיוחד, יפתור את הבעיה, והתוצאה הסופית תישאר ייציבה.

לסגירת הסגר הפתוח אנו משתמשים במרפאתנו בסנטרון במשיכה אנכית

בעיות רוחביות:

הלסתות צריכות להתאים ביניהן גם ברוחב, כמו שנאמר: כמו מכסה לקופסא. כלומר לסת עליונה צריכה להיות רחבה מהתחתונה. אם הלסת העליונה צרה מדי, חד צדדית, או דו צדדית, צריך להרחיבה כדי לקבל איזון לסתות. ההרחבה הדרושה היא לא גדולה, היא מבוצעת בד בבד עם הטיפולים הרגילים. אבל אם ההרחבה צריכה להיות מאד גדולה יש תהליך שנקרא הרחבה מהירה. במכשיר מיוחד זה מרחיבים בתוך הפה פעמיים ביום בורג. תוך שבוע שבועיים של הפעלות נגמר התהליך. אחר כך צריך לשמור את יציבות התוצאה הסופית לכחצי שנה, עד שאפשר להוריד את המכשיר.

המכשיר הזה לא כואב לא בהרכבה ולא אח'כ. לוקח יום יומיים להסתגל למכשיר. אח'כ המכשיר כבר לא מפריע בכלל. אבל צריך לזכור כל ערב שיש לצחצח טוב את המכשיר, את השיניים והחך באופן יסודי.

מעונינים לדעת עוד על מכשירים לאיזון לסתות? התקשרו אלינו: 054-4875530 או השאירו פרטיכם בטופס