ברוב המקרים מדובר על חוסר מקום שבגללו יש לשקול עקירת שיניים קבועות. סימנים ברורים להתפתחות סכנה כזו אפשר לזהות כבר בגיל מוקדם (לרוב בגילאי 8-9). במשנן החלבי יש טוחנות גדולות שהמחליפות שלהן הרבה יותר קטנות. כלומר יש רזרבה של מקום. צריך לעשות תהליך מיוחד כדי לשמר מקום זה אחרי נשירת הטוחנות החלביות האלה.

שמירת רזרבה זו צריכה להיעשות לפני סוף תהליך החלפת המישנן למישנן קבוע. אם מכשיר מיוחד זה לא מבוצע, הרזרבה החשובה הזו אובדת תוך כמה חודשים. או אז חוסר המקום הרבה יותר גדול וההחלטה לעקור שיניים קבועות הרבה יותר סבירה. לכן שההמלצה הגורפת הנהוגה בטעות: 'לבדוק ילדים' (האם הם צריכים יישור שיניים) רק צריך לבצע ב'שניים קבועות' מכיל בתוכו סיכון גדול של הכרח לעקור שיניים קבועות.  כלומר המכשיר לשמירת הרזרבה הנ'ל חשוב להתקינו לפני סוף התחלפות השיניים, רק אז ניתן להשתמש בה מאוחר יותר.

לאחר סיום התחלפות השיניים, ואז ברזרבה הזו משתמשים לפיזור הצפיפויות. אם עושים תהליך זה, אפשר להציל הרבה שיניים קבועות מעקירות. זו אחת הסיבות החשובות לצורך להביא כל ילד\\ה לבדיקה בגיל 8-9

אם ההמלצה הנ'ל לא בוצעה, והילדים מגיעים מאוחר מידי, כשהרזרבה הנ'ל כבר הלכה לאבוד. או אז צריך לעשות מאזן מקום. צריך למדוד בדיוק רב את המקום הדרוש בקשת השיניים לכל השיניים הצפופות, להשוות אותו למקום הקיים בלסתות (בכל ארבעת הרבעים). אם מאזן זה מראה חוסר מקום בינוני, אפשר בעזרת מכשירים מיוחדים, הארכת טיפול ושיתוף פעולה טוב ליצור בחזרה את המקום שהלך לאיבוד.

דוגמא למכשיר מאד נפוץ זו הקשת החיצונית. בשפת הילדים – רסן לשיניים. יתכן ואם הילדים היו יודעים שזה מכשיר לסוסים הם היו מסתייגים מהמושג המשונה הזה.

 מגוון מכשירים להצלת שיניים   רסן לשיניים - מכשיר קשת חיצונית

שיטות הטיפול מרפאתנו מאד שמרניות. בהרבה מאד מקרים, כשבמרפאות אחרות ממליצים על עקירת שיניים קבועות אפשר גם אחרת. או אז בטיפול מעט יותר ארוך אפשר ליצור מקום ולפזר את הצפיפות. כך אנחנו מצליחים להציל הרבה שיניים מעקירות. צריך לבדוק את הילד\\ה במרפאה ואז למדוד את גודל חוסר המקום, לברר דברים נוספים ואז לייעץ לך באופן פרטני האם אפשר במרפאתנו לעזור לכם. צריך תמיד לקחת בחשבון את מצב שיני הבינה. היות ולשיני הבינה יש לעיתים מזומנות חוסר מקום גדול לבקיעתן, הן מעמדות לעקירה בגיל מבוגר יותר. אם בגיל נערות עוקרים שיניים, ובגיל מבוגר עוקרים את שיני הבינה, חסר השיניים בסופו של תהליך גדול מאד.

 

קיימים מכשירים מיוחדים, בהם משתמשים מעט מאד אורתודונטים. מכשירים אלה משמשים כדי להזיז את השיניים התחתונות אחורה. מדובר על 'קשת שפה תחתונה' שנקראת באנגלית: Lip Bumper. אם הנער\\ה משתמשים בקשת הזו טוב, אפשר תוך כמה חודשים ליצור מקום ולהציל שניים קבועות מעקירות. בתמונות למטה שלוב של קשת שפה תחתונה עם פלטה – בימין, ובשלוב עם מכשור קבוע – בשמאל. 

                                                                                    
   מגוון רחב של טיפולים לילדים                            יחס אישי וחם
                                                                                                                                                                        

אז מהו בעצם רסן לשיניים?

קיימת גם הקשת החיצונית (רסן לשיניים בשפת הילדים). היא משמשת בעקר ליצור מקום בלסת עליונה. הילדים נרתעים ומסתייגים מקבלת קשת חיצונית. זאת כי זה מפגם אסטטי – חברתי בעבורם. אכן הם צודקים. אצלנו במרפאה אנחנו מבקשים להרכיב קשת חיצונית רק כל שהות הנער\\ה בבית. או אז המגבלה של בושה נעלם.
המכשיר הזה לא כואב לא בהרכבה ולא אח'כ. לוקח יום יומיים להסתגל למכשיר. אח'כ המכשיר כבר לא   מפריע בכלל. אבל צריך לזכור כל ערב  שיש שם מכשיר אותו צריך לצחצח באופן יסודי.

אם לסת עליונה צרה מאד, ולכן חוסר המקום גדול, יש מכשירים להרחבה מהירה של הלסת העליונה. בתהליך זה נוצר הרבה מקום וכך מצילים שיניים קבועות עליונות מעקירות.
תמונות אחרות תתווספנה בעתיד הקרוב.
יש גם שיטות חדישות של הרכבת שתלים שעוזרים ליצירת מקום לשיניים צפופות – ראו שתלים אורתודונטיים.
תמונות אחרות תתווספנה בעתיד הקרוב.

 

מעונינים לדעת עוד על הצלת שיניים? התקשרו אלינו: 054-4875530 או השאירו פרטיכם בטופס